Font Size

SCREEN

Profile

Cpanel

IRISH FEST SCHEDULE - SUNDAY- MAY 26, 2019

 

EMERALD STAGE

 Love where you bank! Marquette bank
 
11:30 MASS
1:15-2:45 The Fitzgeralds
3:00-3:15 Memorial Salute
3:15-3:45 Pipes & Drums of the Emerald Society
4:15-6:15 Nathan Carter
6:45-8:15 Liam Durkin
8:45- 10:45 Maggie Speaks
 

CELTIC STAGE

 
 
1:15-2:45 Shepherd School of Irish Music
3:00-3:15 Memorial Salute
3:15-3:45 Dennehy School of Dance
4:15-4:45 Pipes & Drums of the Emerald Society
5:15-6:45 Billow Wood
7:15-8:45 BackWest Music
9:15-10:45 The Fenians
 

CROSSROADS STAGE

 
 
1:00-1:45 Billow Wood
2:00-2:45 The Fenians
3:00-3:15 Memorial Salute
3:15-4:00 Liam Durkin
4:30-5:15 BackWest Music
5:45-6:30 Steel City Rovers
7:00-8:30 Colm Keegan
9:00-10:30 Eimear Arkins and Eileen Gannon
 

TARA STAGE

 
 
3:00-3:15 Memorial Salute
3:30-4:00 Lavin Cassidy Irish Dancers
4:30-6:00 The Irish Musicians
6:30-8:00 Joe and Declan Mc Shane
8:30-10:00 Heartsfield
 

LEPRECHAUN STAGE

 
2:30-3:15 Rob's "It Must Be Magic"
3:30-4:15 Mc Measner's "Touch of Green Illusion"
4:30-5:15 Don's " Magical Force"
5:30-6:15 Tricks with Rob Nacu
6:30-7:15 Measner's Illusions
7:30-8:15 Pappa O'Tony
 

PERFORMING ARTS STAGE

2:00 pm "The Confirmation Suit" (Martin Murphy)
3:00 pm Memorial Salute
3:30-4:15 Eimear Arkins and Eileen Gannon
5:00 pm Songs by Maggie & The Irish Tinker (Maggie & Brial Leo)
6:00 pm "The McCrackens" and "The Waiting Room" By Wildflower
7:00 pm “Trials & Tribute-lations” The Junior Gaelic Park Players
8:00 pm "Storytime at the Sea Pool" By Gaelic Park Players

IRISH FEST SCHEDULE - SATURDAY - MAY 25, 2019

EMERALD STAGE

 Love where you bank! Marquette bank
 
2:00-2:30 Foy Irish Dancers 
2:45-4:15 Colm Keegan
4:30-5:00 Shannon Rovers Pipe Band 
5:15-6:45 The Fenians
7:15-8:45 Jig Jam
9:15-10:45 Billow Wood

CELTIC STAGE

2:00-3:30 Steel City Rovers
3:45-4:15 Shannon Rovers Pipe Band
4:30-5:00 Blackbird Academy of Irish Dancing
5:30-7:00 The Fitzgeralds
7:30-9:00 BackWest Music
9:30-11:00 Paddy Homan and the Noble Call

CROSSROADS STAGE

2:00-2:45 The Fenians
3:00-3:45 The Fitzgeralds
4:00-4:45 Jig Jam
5:15-6:00 Liam Durkin
6:15-7:00 Paddy Homan and the Noble Call
7:15-8:00 Billow Wood
8:15-9:00 Steel City Rovers
9:30-11:00 The Neverly Brothers

TARA STAGE

2:30-3:00 Maidenstreet School of Dance School
3:30-5:00 Kilgubbin Brothers
5:30-7:00 Joe Cullen, Kathleen Keane, Gerry Haughey and John Staunton
7:30-9:00 Larkin and Moran Brothers
9:30-11:00 Liam Durkin

LEPRECHAUN STAGE

2:30-3:15 Measner's Magic
3:30-4:15 Husha McGlocko
4:30-5:15 Nacu's Magic Tricks
5:30-6:15 "Tricks with Johnny"
6:30-7:15 Darby O'Gill
7:30-8:15 Rob's It Looks Like Magic

PERFORMING ARTS STAGE

2:00-2:45 Eimear Arkins and Eileen Gannon
3:00 pm The Confirmation Suit (Martin Murphy)
4:00 pm Songs by Maggie & The Irish Tinker (Maggie & Brian Leo
5:00 pm "The McCrackens" and "The Waiting Room" By Wildflower
6:00 pm “Trials & Tribute-lations” The Junior Gaelic Park Players
7:00 pm The Confirmation Suit (Martin Murphy)
8:00 pm "The McCrackens" and "The Waiting Room" By Wildflower
9:00 pm "Storytime at the Sea Pool" By Gaelic Park Players
9:45-11:00 Eimear Arkins and Eileen Gannon

IRISH FEST SCHEDULE - MONDAY - May 28, 2018

 

EMERALD STAGE

Love where you bank! Marquette bank

 
1:00-2:30 Sean Wilson
3:00  Memorial Day Salute
3:15-4:45 James Kilbane
5:15-7:00 Larkin & Moran Brothers 
 

CELTIC STAGE

 
1:15-2:45 Kieran Byrne 
3:00  Memorial Day Salute
3:15-4:45 Pigeon Kings 
5:15-7:00 South City Revival 
 

CROSSROADS STAGE

 
2:00-2:45 James Kilbane 
3:00  Memorial Day Salute
3:30-4:00 Sean Wilson 
4:30-5:15 Sophie and Fiachra 
5:30-6:15 PigeonKings 
 

TARA STAGE

 
1:15-2:45 Sophie and Fiachra
3:15-4:45 Gerry & Kara Eadie 
5:15-7:00 Joe and Declan McShane 
 

LEPRECHAUN STAGE

 
2:00-2:45 Measner's Magic Pot "O" Gold
3:00 Memorial Day Salute
3:15-4:00 Lets Smile with Rob Nacu
4:15- 5:00 Measner's Illusions
5:15-6:00 Tricks With Rob Nacu
 

PERFORMING ARTS STAGE

2:00 pm “Tribute” The Junior Gaelic Park Players
3:00 pm Memorial Day Salute
4:00 pm Irish Storyteller: Tim O’Sullivan and Family
5:00 pm “Tribute” The Junior Gaelic Park Players
   

 

IRISH FEST SCHEDULE - FRIDAY- MAY 24, 2019

 

EMERALD STAGE

 Love where you bank! Marquette bank
4:15-5:45 Gerard Haughey & Sean O'Donnell
6:00-6:30 McCormack-Fay Dancers
7:00-8:30 The Fitzgeralds
9:00-10:30 BackWest Music
    

CELTIC STAGE

4:15-5:45 Steel City Rovers
6:15-6:45 Eilish Sulivan School of Irish Dance
7:15-8:45 The Fenians
9:15 - 10:45 The Dancing Noodles
 

CROSSROADS STAGE

4:00-4:45 The Fenians
5:00-5:45 The Fitzgeralds
6:00-6:45 Billow Wood
7:00-7:45 BackWest Music
8:00-8:45 Steel City Rovers
9:15-10:45 Gerry and Kara Eadie
 

TARA STAGE

4:30-6:00 Joe Cullen 
6:30-7:00 Cross Keys Dancers
7:30-9:00 Bernie Glim and Friends
9:30-11:00 Billow Wood
 

LEPRECHAUN STAGE

4:30-5:15 Measner' Magic
5:30-6:15 Rob Nacu Magic
6:30-7:15 "Tricks with Johnny"
7:30-8:15 Rob's "It Looks Like Magic"
 

PERFORMING ARTS STAGE

6:00 pm “Trials and Tribute-lations” The Junior Gaelic Park Players
7:00 pm Songs - Brian Leo
8:00 pm “Trials and Tribute-lations” The Junior Gaelic Park Players